“Bakı–Xankəndi” Azərbaycan Velosiped Yarışı: Marko Manenti ilk peşəkar qələbəsini qazandı
Gəncə şəhəri “Bakı–Xankəndi” Azərbaycan Velosiped Yarışının 4-cü mərhələsinə günəşli hava və 20°C-dən bir qədər yüksək temperatur şəraitində ev sahibliyi edib. 24 komandanın heyətində çıxış edən 126 peşəkar velosipedçi Heydər Əliyev prospektində, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin inzibati binasının qarşısından saat 09:35-də 1,1 kilometrlik neytral zonaya start veriblər. Təxminən 153 kilometrlik marşruta iki sprint və iki dağ təsnifatı daxil idi.
Yarışın xülasəsi
Startdan dərhal sonra marşrut ilk yoxuş hissəsinə daxil olur. Onun sonunda Göygöldə ilk dağ təsnifatı yerləşir. Orta maililiyi 2,2 faiz olan bu yoxuş turun doqquz dağ təsnifatı arasında ən az maili olsa da, 13,5 kilometrlik uzunluğu ilə ən uzunudur.
Mərhələnin ilk hissəsində pelotondan bir neçə hücum cəhdi edilir, lakin onların hamısı uğursuz olur.
Birinci dağ təsnifatının nəticələri (13,7-ci km):
1. Lennert Teugels 3
2. Josh Burnett 2
3. Doğukan Arıkan 1
30 kilometrdən sonra peloton hələ də birlikdə hərəkət edir. Az sonra isə 10 nəfərlik qaçış qrupu əsas dəstədən ayrılmağa nail olur. 64-cü kilometrdə Goranboy Olimpiya Kompleksi yaxınlığında ilk aralıq sprint keçirilir.
Birinci sprint təsnifatının nəticələri (64,3-cü km):
1. Fabrice Lefèvre 5 3’’
2. Raman Tsishjou 3 3’’
3. Feri Febi Saputra 2 1’’
On nəfərlik lider qrupunda ispaniyalı Pablo Carrascosa qrupdan ayrılmağa cəhd edir, lakin az sonra yenidən qrup tərəfindən yaxalanır. Bu vaxt Feri Febi Saputra (ID) lider qrupundan geri qalır.
Qarada ikinci sprint təsnifatının nəticələri (92,1-ci km):
1. Fabrice Lefèvre 5 (3”)
2. Raman Tsishkou 3 (2”)
3. Pablo Carrascosa 2 (1”)
Bundan sonra günün ikinci dağ təsnifatına aparan 30 kilometrlik yoxuş başlayır. Lider qrupunda hələ də doqquz velosipedçi qalır və onlar pelotonu 2 dəqiqə 35 saniyə qabaqlayırlar, lakin bu üstünlük tədricən azalır. Pelotonda Team Kern Pharma tempi diktə edərək əsas dəstəni yenidən bir araya gətirir. Sprint köynəyinin hazırkı sahibi Qleb Sıritsa da bu hissədə geridə qalmağa məcbur olur.
İkinci dağ təsnifatının nəticələri (123,4-cü km):
1. David Alejandro Gonzales 5
2. Pablo Carrascosa 3
3. Antoni Muryi 2
4. Jaebin Yun 1
Bundan sonra Pablo Carrascosa qaçış qrupunda tempi artırır, pelotonda isə əvvəlcə Team Bardiani CSF 7 Saber, daha sonra isə Team Burgos Burpellet BH tempi müəyyən edir. Finişə 13 kilometr qalmış qaçış qrupunun iştirakçıları nəhayət yaxalanırlar. Finişə aparan son kilometrlərdə Team Bardiani CSF 7 Saber sürəti artırır və nəticədə peloton uzanır.
Finiş
Kütləvi sprintdə İtaliyanın Team Bardiani CSF 7 Saber komandasının velosipedçisi Marko Manenti ən güclü çıxış edərək Eritreyanı təmsil edən Henok Mulubrhanı (XDS Astana Team) və ispaniyalı Cristian David Pitanı (Team Roojai Insurance Winspace) qabaqlayaraq qalib gəlir.
Marko Manenti eyni zamanda ən yaxşı sprinter kimi yaşıl köynəyə sahib çıxır. Belçikalı Lennert Teugels (Team Tartelette – Isorex) ən yaxşı dağçı kimi qırmızı köynəyi qoruyur, ispaniyalı İker Gomez (Equipo Kern Pharma) isə ən yaxşı gənc velosipedçi kimi ağ köynəyin sahibi olaraq qalır.
Bu səhər start götürən 126 velosipedçidən 125-i bu gün finiş xəttini uğurla keçib.
Sabah keçiriləcək son mərhələdə velosipedçilər Tərtərdən Xankəndiyə qədər 181,5 kilometrlik məsafə qət edəcəklər. Start saat 08:35-də Tərtər Rayon İcra Hakimiyyətinin inzibati binasının qarşısından veriləcək.

The city of Ganja welcomes the peloton in glorious sunshine and temperatures just above 20°C for the 4th stage of the Baku Khankendi Azerbaijan Cycling Race on Heydar Aliyev Avenue in front of the grand municipal government palace. 126 professionals from 24 teams set off punctually at 9.35 am into a 1.1 Km long neutralised section. The course, just under 153 kilometres long, features two sprint classifications and two mountain classifications.
Race summary
Immediately after the sharp start, the race heads into a climb, at the end of which the first mountain classification awaits in Göygöl. At 2.2%, this climb is the flattest, but at 13.5 kilometres it is also the longest of the overall nine mountain classifications in the tour.
Several attacks are launched from the peloton in this early section oft he stage, but these are repeatedly thwarted.
The first mountain classification (km 13.7) yields the following result:
1. Lennert Teugels 3
2. Josh Burnette 2
3. Doğukan Arikan 1
After 30 kilometres, the peloton is yet cycling together. Shortly afterwards, a group of ten riders successfully breaks away. After 64 kilometres, the first sprint classification takes place at the Goranboy Olympic Complex.
Results of the first sprint classification (km 64.3):
1. Fabrice Lefèvre 5 3’’
2. Raman Tsishjou 3 3’’
3. Feri Febi Saputra 2 1’’
In the ten-man leading group, the Spaniard Pablo Carrascosa attempts a breakaway, but is caught by the group shortly afterwards. Meanwhile, Feri Febi Saputra (ID) drops out of the leading group.
The second sprint classification (km 92.1) in Qarada yields the following results:
1. Fabrice Lefèvre 5 (3”)
2. Raman Tsishkou 3 (2”)
3. Pablo Carrascosa 2 (1”)
Next comes a 30-kilometre climb to the day’s second mountain classification. The leading group still consists of nine riders and has a 2:35-minute lead over the peloton, though this is gradually shrinking. In the peloton, Team Kern Pharma is setting the pace, bringing the field back together. Gleb Syritsa, the current holder of the sprinter’s jersey, is also forced to drop back here.
The second mountain classification (km 123.4) yields the following results:
1. David Alejandro Gonzales 5
2. Pablo Carrascosa 3
3. Antoni Muryi 2
4. Jaebin Yun 1
Pablo Carrascosa then increases the pace in the breakaway group, whilst in the peloton, Team Bardiani CSF 7 Saber initially sets the pace, followed later by Team Burgos Burpellet BH. With 13 kilometres to go, the breakaway riders are finally caught. In the final kilometres before the finish, Team Bardiani CSF 7 Saber picks up the pace, causing the peloton to stretch out.
Finale
In the bunch sprint, Italian Marco Manenti (Team Bardiani CSF 7 Saber) has the strongest legs and wins ahead of Henok Mulbrhan from Eritrea (XDS Astana Team) and Spaniard Cristian David Pita (Team Roojai Insurance Winspace).
Marco Manenti also takes the green jersey as the best sprinter. Belgian Lennert Teugels (Team Tartelette – Isorex) retains the red jersey as the best climber, whilst Spaniard Iker Gomez (Equipo Kern Pharma) remains the wearer of the white jersey as the best young rider.
125 of the 126 riders who started this morning have successfully crossed the finish line today.
Tomorrow’s final stage covers 181.5 kilometres from Tartar to Khankendi. The start is at 8.35 am in front of the Tartar District Executive Authority.