Bakı–Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında 1-ci mərhələ başa çatdı
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında 1-ci mərhələnin qalibləri müəyyənləşib. 24 komandanın tərkibində mübarizə aparan velosipedçilər “Sea Breeze”dən start götürməklə 159,3 kilometr məsafə qət ediblər və Sumqayıt şəhərində finiş xəttini keçiblər.
Mərhələ qalibi fotofinişə əsasən müəyyənləşib – Çin Xalq Respublikasının “Li Ning Star” kontinental komandasının üzvü Aleksey Şnirko 3 saat, 30 dəqiqə, 2 saniyə göstərici ilə 1-ci olub. Qazaxıstanın “XDS Astana” Dünya Turu komandasının velosipedçisi Qleb Siritsa 2-ci, Belçikanın “Tarteletto-Isorex” kontinental klubunun üzvü Timoti Düpon isə 3-cü nəticə göstərib. Fərqlənən velosipedçilərə mükafatları Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Zakir Fərəcov və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birinci vitse-prezidenti, Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının Təşkilat Komitəsinin sədri Sahib Ələkbərov təqdim ediblər.
Şnirko mərhələ qalibiyyəti ilə yanaşı, ümumi təsnifatda liderliyi də ələ keçirərək, “Silkway West Airlines” tərəfindən təqdim olunan mavi köynəyə də yiyələnib. O, həmçinin “Sea Breeze” tərəfindən təqdim edilən və ən yaxşı sprinter üçün nəzərdə tutulan yaşıl köynəyə də sahib çıxıb. Bu köynəkləri ona yarışın fəxri qonağı, şose velosipedi üzrə London-2012 Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi qazaxıstanlı Aleksandr Vinokurov təqdim edib.
Belçikanın “Tarteletto-Izorex” klubunun velosipedçisi Yorben Laurissen Azərbaycan Hava Yollarının təqdim etdiyi qırmızı rəngli dağ lideri formasını qazanıb. Polşanın “Mazovçe Serce Polska” kontinental komandasının üzvü Ksavyer Qarnek isə “Azvirt” tərəfindən təqdim olunan və ən yaxşı gənc velosipedçiyə verilən ağ köynəyi əldə edib. Bu köynəkləri idmançılara Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının icraçı vitse-prezidenti Fikrət Hüseynov təqdim edib.
Sabah keçiriləcək 2-ci mərhələdə velosipedçilər “Sea Breeze”dən start götürməklə İsmayıllıya qədər 193,3 km məsafə qət edəcəklər. Bu mərhələ daha çətin profili ilə seçilməklə, 3 dağ yoxuşu və 2 sprint təsnifatını özündə birləşdirir.

The winners of Stage 1 of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race, a category 2.1 event of the International Cycling Union (UCI), have been determined. The cyclists competing in 24 teams started from “Sea Breeze”, covered a distance of 159.3 kilometers, and crossed the finish line in the city of Sumgayit.
The stage winner was determined by photo finish – Alexey Shnirko, a member of the continental team “Li Ning Star” of the People’s Republic of China, took the 1st place with a result of 3 hours, 30 minutes, 2 seconds. Gleb Syritsa, a cyclist from Kazakhstan’s “XDS Astana” World Tour team, was 2nd, and Timothé Dupont, a member of the Belgian continental club “Tarteletto-Isorex”, showed the 3rd result. Awards were presented to the distinguishing cyclists by Zakir Farajov, the Head of the Sumgayit City Executive Power, and Sahib Alakbarov, the First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation and the Chairman of the Organizing Committee of the “Baku-Khankendi” Azerbaijan Cycling Race.
In addition to winning the stage, Shnirko also took the lead in the general classification, securing the blue jersey presented by “Silkway West Airlines”. He also became the owner of the green jersey intended for the best sprinter, presented by “Sea Breeze”. These jerseys were presented to him by the honorary guest of the race, the winner of the London-2012 Summer Olympic Games in road cycling, Kazakhstani Alexander Vinokurov.
Jorben Lauryssen, a cyclist of the Belgian club “Tarteletto-Isorex”, won the red mountain leader’s jersey presented by Azerbaijan Airlines. Ksawier Garnek, a member of the Polish continental team “Mazowsze Serce Polska”, obtained the white jersey presented by “Azvirt” and awarded to the best young cyclist. These jerseys were presented to the athletes by Fikrat Huseynov, the Executive Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation.
In tomorrow’s Stage 2, the cyclists will start from “Sea Breeze” and cover a distance of 193.3 km to Ismayilli. Distinguished by its more challenging profile, this stage includes 3 mountain climbs and 2 sprint classifications.