Azərbaycanda velosiped idmanı Gənclər və İdman Nazirliyinin “GİN MAGAZINE X” jurnalında
Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyinin “GİN MAGAZINE X” jurnalının 2026-cı ilin yanvar–iyul buraxılışında Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının fəaliyyəti ilə bağlı bir sıra materiallar dərc olunub.
Jurnalda 2026-cı ilin idman səfirləri sırasında velosiped idmanı üzrə ölkə yığma komandasının məşqçisi Elçin Əsədovun da yer alması əks olunub. Həmçinin, “Gənclər həftəsi” çərçivəsində ali təhsil müəssisələrinin tələbələrinə velosipedlərin hədiyyə olunması və gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təşviqi barədə məlumat verilib.
10–14 may 2026-cı il tarixlərində keçirilmiş Bakı–Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışına da jurnalda geniş yer ayrılıb. Xatırladaq ki, Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı 5 günlük yarışında dünyanın 20 ölkəsini təmsil edən 24 komanda iştirak edib.
3 İyun – Ümumdünya Velosiped Günü münasibətilə Bakıda təşkil olunan veloyürüş və velosipeddən istifadənin təşviqinə yönəlmiş tədbirlər də jurnalda yer alan materiallar sırasındadır.
Bu materiallar ölkəmizdə velosiped idmanının inkişafı, kütləviləşməsi və velosiped mədəniyyətinin təşviqi istiqamətində görülən işləri əks etdirir.

The January–July 2026 issue of “GİN MAGAZINE X,” a magazine published by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, features a number of materials highlighting the activities of the Azerbaijan Cycling Federation.
The magazine highlights the inclusion of Elchin Asadov, coach of the national cycling team, among Azerbaijan’s Sports Ambassadors of 2026. It also provides information on the donation of bicycles to students of higher education institutions as part of “Youth Week” and initiatives promoting a healthy lifestyle among young people.
The Baku–Khankendi Azerbaijan Cycling Race, held from May 10 to 14, 2026, is also given extensive coverage in the magazine. As a reminder, 24 teams representing 20 countries participated in the five-day UCI 2.1-category race.
The magazine also features materials on the cycling event organized in Baku to mark June 3 – World Bicycle Day, as well as initiatives aimed at promoting the use of bicycles.
These materials highlight the efforts being undertaken in Azerbaijan to develop and popularize cycling and promote a culture of cycling throughout the country.