Bakı–Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında 2-ci mərhələnin qalibləri məlumdur
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCI) 2.1 kateqoriyalı Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışında 2-ci mərhələ başa çatıb. Bu yarış günündə velosipedçilər “Sea Breeze”dən start götürməklə İsmayıllıya qədər 193,3 km məsafə qət ediblər. Mərhələ çətin profili ilə seçilməklə, 3 dağ yoxuşu və 2 sprint təsnifatını özündə birləşdirib və liderin dəyişməsi ilə yadda qalıb.
Mərhələnin qalibi Qazaxıstanın “XDS Astana” Dünya Turu komandasının velosipedçisi Yevgeni Fyodorov olub – o, 4 saat, 41 dəqiqə, 38 saniyə göstərici ilə finiş xəttini 1-ci keçib. İtaliyanın “Solution Tech NIPPO Rali” pro-kontinental klubunun üzvü Aleksandr Balmer 2-ci, İspaniyanın “Burgos Burpellet BH” pro-kontinental komandasının təmsilçisi Erik Antonio Faqundes isə 3-cü olub.
Fərqlənən velosipedçilərə mükafatları İsmayıllı rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Nahid Bağırov və Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının birinci vitse-prezidenti, Bakı-Xankəndi Azərbaycan Velosiped Yarışının Təşkilat Komitəsinin sədri Sahib Ələkbərov təqdim ediblər.
Mərhələ qalibiyyəti Yevgeni Fyodorova həm də ümumi təsnifatda liderliyi ələ keçirərək, “Silkway West Airlines” tərəfindən təqdim olunan mavi köynəyə yiyələnmək imkanı verib. O, həmçinin “Sea Breeze” tərəfindən təqdim edilən və ən yaxşı sprinter üçün nəzərdə tutulan yaşıl köynəyə də sahib çıxıb. Bu köynəkləri ona yarışın fəxri qonağı, şose velosipedi üzrə London-2012 Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi, qazaxıstanlı Aleksandr Vinokurov təqdim edib.
Belçikanın “Tarteletto-Izorex” kontinental klubunun velosipedçisi Lennert Tögelz Azərbaycan Hava Yollarının təqdim etdiyi qırmızı rəngli dağ lideri formasını qazanıb. İspaniyanın “Equipo Kern Pharma” kontinental komandasının üzvü İker Qomez isə “Azvirt” tərəfindən təqdim olunan və ən yaxşı gənc velosipedçiyə verilən ağ köynəyi əldə edib. Bu köynəkləri idmançılara Azərbaycan Velosiped İdmanı Federasiyasının icraçı vitse-prezidenti Fikrət Hüseynov təqdim edib.
Sabah keçiriləcək 3-cü mərhələdə velosipedçilər Qəbələ şəhərindən start götürməklə Mingəçevir şəhərinə qədər 162,9 km məsafə qət edəcəklər.

Winners of Stage 2 of “Baku–Khankendi” Azerbaijan Cycling Race announced
The second stage of the UCI 2.1 category “Baku–Khankendi” Azerbaijan Cycling Race has concluded. On this race day, cyclists covered a distance of 193.3 km from “Sea Breeze” to Ismayilli. The stage featured a challenging profile with 3 mountain climbs and 2 sprint classifications, and was marked by a change in the overall leader.
The winner of the stage was Yevgeniy Fedorov of Kazakhstan’s “XDS Astana” WorldTour team, who crossed the finish line first with a time of 4 hours, 41 minutes, and 38 seconds. Alexandre Balmer of Italy’s “Solution Tech NIPPO Rali” pro-continental club finished second, while Eric Antonio Fagundez of Spain’s “Burgos Burpellet BH” pro-continental team took the third place.
The awards were presented to the distinguished cyclists by Nahid Baghirov, Head of the Ismayilli District Executive Power, and Sahib Alakbarov, the First Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation and Chairman of the Organizing Committee of the “Baku–Khankendi” Azerbaijan Cycling Race.
The stage victory also allowed Yevgeniy Fedorov to take the lead in the general classification and claim the blue jersey presented by “Silkway West Airlines”. He also secured the green jersey for the best sprinter, presented by “Sea Breeze”. The jerseys were awarded to him by the race’s honorary guest, Kazakhstan’s Alexander Vinokurov, the winner of the road cycling event at the London 2012 Summer Olympic Games.
Lennert Tögelz of Belgium’s “Tarteletto-Izorex” continental club won the red mountain leader’s jersey presented by Azerbaijan Airlines. Iker Gomez of Spain’s “Equipo Kern Pharma” continental team earned the white jersey for the best young rider, presented by “Azvirt”. These jerseys were presented to the athletes by Fikrat Huseynov, the Executive Vice-President of the Azerbaijan Cycling Federation.
In tomorrow’s third stage, cyclists will start in the city of Gabala and cover a distance of 162.9 km to Mingachevir.